طراحي سايت , طراحي سايت فروشگاهي , پشتيباني سايت , بهينه سازي سايت , رپورتاژ آگهی

قوانین ریدایرکت 301 ، 302، https تغییر کرد.

آنچه که همیشه به نظر می رسد، سئو با مجموعه ای از بهترین شیوه ها جهت مدیریت URL های سایت عمل می کند. برای مدیریت کردن URL ها یا همان آدرس صفحات سایت، راه های مختلفی وجود دارد.

یکی از این راه ها، کنترل حرکت کاربر و موتورهای جستجو با استفاده از کدهای 3xx است. برای آشنایی بیشتر با کاربرد این کدها، مطلب پیشین ما در زمینه انواع ریدایرکت ها را حتما مطالعه بفرمایید. این کدها در نحوه عملکرد الگوریتم های گوگل دستخوش تغییراتی شده که بالطبع سئو سایت مربوطه را تحت تاثیر قرار می دهد.


قوانین ریدایرکت 3xx قدیمی


1. ریدایرکت 301 باعث از دست رفتن 15 درصد از پیج رنک در سئو سایت می شد. این حقیقت را مت کاتس (مدیر آنتی اسپم گوگل) در سال 2013 زمانی که در مورد از بین رفتی مقداری از پیج رنک در ریدایرکت یک صفحه به یک صفحه دیگر بحث می کرد، به تایید رساند.
2. ریدایرکت 302 پیج رنک صفحه را منتقل نمی کند. در حقیقت این نوع ریدایرکت، موقتی محسوب می شود و موتورهای جستجو با آن متفاوت عمل می کنند.
3. مهاجرت به SSL یا همان پروتکل HTTPS باعث از دست دادن پیج رنک سایت می شود. به این دلیل که در این حالت با تعداد زیادی از دیراکت های 301 مواجه می شویم.
این عوامل باعث نگرانی شخصی می شود که به هر دلیل مجبور به تغییر آدرس صفحات سایت است. آیا بهتر است صفحات و محصولات منقضی شده یا مشکل دار ریدایرکت شوند؟ یا بهتر است کل سایت تغییر کند؟ یا سایت جدیدی طراحی شود؟
خوشبختانه گوگل اعلام کرده که: "قوانین ریدایرکت 301 تغییر کرد." این تغییر شامل تمام ریدایرکت های دسته 300 می شود. شاید به این دلیل که قوانین قدیمی ریدایرکت ها ضربه محکمی به سئو سایت ها وارد می کرده و باعث از بین رفتن ارزش و اعتبار صفحات قدیمی می شده است. این موضوع به خصوص با بحث SSL مشکل ساز بود. چرا که HTTPS ماهیتنا به هواداری از سئو سایت می پردازد حال آنکه در قوانین قدیمی محاجرت به این پروتکل باعث از بین رفتن پیج رنک می شد و این موضوع با هدف اصلی SSL در تناقض بود. گوگل از چند ماه پیش با اتخاذ قوانین جدید ریدایرکت، این مشکلات را برطرف کرد.
• در فبریه امسال (2016)، جان مولر گفت که هیچ پیج رنکی در اثر ریدایرکت های 301 و 302 و مهاجرت از http به https از بین نمی رود. تلاش گوگل برای تغییر قوانین ریدایرکت ها تا حد زیادی با هدف افزایش مهاجرت وبمسترها از پروتکل http به https انجام پذیرفت.
• همچنین Gary Illyes گفت که برای گوگل فرقی ندارد ریدایرکت 301 دارید یا 302 یا 307، هرگونه ریدایرکتی که از جنس 300 باشد، پیج رنک صفحه را حفظ می کند.
• در سخنی دیگر، Gary Illyes در توئیتر خود اعلام کرد که در هیچ کدام از ریدایرکت های دسته 300، پیج رنک از بین نمی رود.

قوانین جدید ریدایرکت ها برای جلوگیری از ازبین رفتن پیج رنک در ریدایرکت 301 ارزش بالایی دارد.


آیا این تغییرات شگفت انگیز در قوانین ریدایرکت 301 ، 302 و https خوب است یا بد؟ حقیقتا هم بله هم نه! با وجود اینکه این ها تغییرات خوبی از نظر گوگل هستند، اما هنوزم خطراتی وجود دارد و به هنگام انتقال یک آدرس به آدرس دیگر باید ملاحظاتی را در نظر داشته باشید.
1. همه ریدایرکت ها درجه ای از ریسک را به همراه دارند.
2. با اینکه تمام ریدایرکت های 3xx رنک صفحه را حفظ می کند، ریدایرکت 301 روش انتخابی برای انتقال دائم صفحات است.
3. در نظر داشته باشید که پیج رنکگ و دیگر سیگنال های کیفیت لینک، تنها بخشی از فاکتورهای مورد استفاده گوگل برای رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو است.
4. فراتر از پیج رنک، باید قوانین دیگری را در ریدایرکت ها در نظر داشته باشید. به عنوان مثال شما با خریدن یک سایت با هدف ریدایرکت کردن تمام صفحات آن به صفحه اصلی سایتتان، تاثیر آنچنانی را در سئو مشاهده نخواهید کرد.
5. بهترین جا برای ریدایرکت کردن جایی است که تمام عناصر صفحه (البته به جز URL) تا جای ممکن با صفحه جدید یکسان باشد.
6. با اینکه مهاجرت به https امروزه باعث از بین رفتن پیج رنک نمی شود، اما ممکن است مشکلاتی در کرال کردن و ایندکس کردن گوگل ایجاد کند و تاثیر منفی روی ترافیک و رنکینگ سایت بگذارد. از این رو این کار باید هوشمندانه انجام پذیرد.
7. تغییر URLهای سایت برای اهداف سئو شامل موارد زیر می شود:
• پاک کردن پرامترهایی که به صورت کوئری (پس و جو) به صورت چندگانه تولید می شوند.
• اصلاح مشکلات ساختاری در دایرکتوری ها و ساب فولدرها
• درج کلیدواژه های اصلی در URL ها
• ایجاد URL هایی که توسط کاربران به آسانی قابل خواندن باشد.
با اینکه قوانین ریدایرکت 301 تغییر کرد و رنک و اعتبار صفحه اول به صفحه دوم می رسد، اما همیشه هنگام هدایت صفحات به یکدیگر و ریدایرکت زدن در سئو سایت دقت کنید و این کار را با احتیاط انجام دهید.

 

 

تماس با ما

Top